Konkurs historyczny „O naszą Niepodległą!”
W dniu 21 maja 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „O naszą Niepodległą!” – udział ziemian w walkach o odzyskanie niepodległości i terytorium II Rzeczypospolitej 1914-1922. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o walkach niepodległościowych w okresie kształtowania się państwa polskiego i uczestnictwa w tych wydarzeniach wybitnych jednostek naszego narodu. Konkurs został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej dla uczniów Szkół Podstawowych, Gimnazjów oraz Szkół Ponadgimnazjalnych w kategoriach: praca pisemna, praca multimedialna i praca fotograficzna.
W konkursie wzięły udział dwie drużyny z klasy II TOR ZSP-B w Tarcach. W kategorii praca multimedialna uczestniczył zespół 3-osobowy w składzie: Edyta Budzińska, Magdalena Wolicka i Monika Zdunek, który przygotował prezentację multimedialną pt. „Rewolucja jarocińska i Powstanie Wielkopolskie w Jarocinie”, skupiając się na osobie i udziale w wydarzeniach właściciela majątku w Tarcach Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego, przy okazji wspominając dokonania pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego Stanisława Taczaka z Mieszkowa, którego podkomendnym był bohater z Tarc. W kategorii praca fotograficzna wystartował zespół 2-osobowy w składzie: Marta Bednarz i Grzegorz Janowski, który przygotował kalendarz nt. nieco zapomnianego bohatera z Raszew Ignacego Mareckiego, uczestnika walk niepodległościowych. To właśnie ten zespół, za nowatorski temat i jego ujęcie oczekał się wyróżnienia oraz weźmie udział w centralnym etapie konkursu, który odbędzie się w dniu 8 czerwca 2018 roku w Warszawie.
W wydarzeniu z dnia 21 maja 2018 roku, które miało miejsce w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, wzięli udział wszyscy uczestnicy konkursu, którzy otrzymali wartościowe nagrody. Przy okazji zwycięzcy, w tym zespół z Tarc, zaprezentowali swoje osiągnięcia konkursowe i otrzymali nominacje do etapu centralnego w Warszawie, w ramach nagrody połączonego ze zwiedzaniem Belwederu i stolicy. Uczestnicy konkursu mogli również zwiedzić Poznań z udziałem przewodnika i poznać bliżej miejsca związane z wydarzeniami i pamięcią Powstania Wielkopolskiego oraz walk niepodległościowych w stolicy Wielkopolski w latach 1918-1919.
Uczestnikom gratulujemy udziału i odniesionego zwycięstwa oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie konkursu.