20 maja ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ
Czy zdajesz sobie sprawę ile zawdzięczasz pszczołom? Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możesz mieć dzięki pracy pszczół. Pisząc „pszczoły” mamy na myśli nie tylko pszczoły miodne, ale również puchate trzmiele czy pszczoły samotnice.
Wyginięcie pszczół miałoby trudne do oszacowania konsekwencje dla ludzi i środowiska przyrodniczego Ziemi. Niestety ten proces jednak właśnie się rozpoczął. Pierwsze doniesienia o masowym wymieraniu pszczół miodnych pochodzą z 1995 roku z USA. Z ogromnym prawdopodobieństwem odpowiedzialne za to są pestycydy, wywołujące zmiany w systemie nerwowym pszczół. Przede wszystkim chodzi tu o pogorszenie pamięci owadów i ich poczucia kierunku. W konsekwencji pszczoły wylatujące po nektar i pyłek, nie są już w stanie powrócić do swoich uli.
Na wielkość i zdrowotność populacji dzikich zapylaczy wpływ ma też m.in. nowoczesne rolnictwo. Pomijając wpływ pestycydów ogromnym problemem dla dzikich pszczół są uprawy monokulturowe. Brak miedz, zadrzewień śródpolnych, starych drzew, skarp, śródpolnych stert kamieni to wszystko powoduje że brakuje kryjówek i miejsc do założenia gniazda. Ponadto zmniejsza się bioróżnorodność rolnictwa i coraz mniej jest miejsc, gdzie mogą rosnąć różne gatunki roślin nektarujących.
DLATEGO APELUJEMY „DBAJMY O PSZCZOŁY – BEZ NICH ŚWIAT JAKI ZNAMY PRZESTANIE ISTNIEĆ”.
Więcej informacji znajdziesz poniżej
Źródło: www.ekokalendarz.pl