8 czerwca ŚWIATOWY DZIEŃ OCEANÓW
Życie na naszej planecie jest całkowicie uzależnione od kondycji oceanów. One bowiem zajmują 70% naszej planety, są głównym producentem tlenu oraz źródłem pożywienia dla wielu ludzi i zwierząt. Z oceanów wydobywamy ropę i materiały budowlane. Oceany wywierają decydujący wpływ na pogodę i klimat a więc są głównym czynnikiem kształtującym obraz Ziemi.
Eksploatacja oceanów trwa od niepamiętnych czasów. Niestety w coraz większym stopniu jest ona niekontrolowana i szkodliwa. W ciągu ostatnich kilku dekad doprowadzono do sytuacji, w której średnio ¾ łowisk została przełowiona. Od lat 50-ych aż 90% dużych ryb już zostało wyłowionych a ogromna część morskich siedlisk została zdewastowana przez drastyczne metody połowowe m.in. trałowanie denne. Inne zagrożenia to ropa wyciekająca w wyniku uszkodzeń tankowców, masowa turystyka, tony plastiku pływające po oceanie i zagrażające zwierzętom morskim, ścieki komunalne, odpady przemysłowe, wycieki z wysypisk śmieci, odpady usuwane ze statków wprost do morza, odpady powstałe podczas produkcji ropy czy jej wydobycia.
Każdy z nas ma również wpływ na kondycję oceanów. Wystarczy na przykład zrezygnować z jednorazowych foliówek, słomek do picia, butelek plastikowych itp., by do oceanów nie dostawały się cywilizacyjne śmieci.
Na podstawie tekstu Katarzyny Kępskiej (ekokalendarz.pl)