Olimpiada Logistyczna
Jak nazywamy magazyn, w którym strefa przyjęć nie sąsiaduje ze strefą wydań albo jakie wskaźniki służą ocenie efektywności transportu? – między innymi z takimi pytaniami zmierzyło się 24 logistyków z Zespołu Szkół Przyrodniczo – Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach, którzy wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Logistycznej. Od 2008 r. organizatorem zmagań jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu a rywalizacja odbywa się w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Honorowy Patronat nad turniejem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Patronat merytoryczny sprawują: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.
W sumie na starcie konkursu zameldowało się blisko 8500 uczniów z całej Polski. Punktualnie o godz. 11.00 w szkole w Tarcach, jak i w innych szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce, otwarto koperty z zestawami 25 pytań. Od chwili otrzymania testu każdy olimpijczyk miał 40 minut na sprawdzenie swojej logistycznej wiedzy. Jak się okazało to bardzo niewiele czasu na wybór tej jednej, poprawnej odpowiedzi. Hasłami tegorocznej edycji zmagań były gospodarka magazynowa, zarządzanie zapasami, transport i spedycja. Znajomość tych elementów jest podstawą w przyszłej pracy w logistyce i spedycji, a także niezbędna, aby nadążyć za zmianami technologicznymi we współczesnym świecie. Coraz więcej uczniów chce rywalizować w olimpiadzie logistycznej, gdyż przygotowując się do turnieju, pogłębiają swoje wiadomości o ciekawostki i nowinki związane z tematyką przedmiotu oraz sprawdzają wiedzę wyuczoną na lekcjach logistyki i spedycji – twierdzą organizatorzy etapu szkolnego, pani Justyna Duda i pan Patrik Pinczewski.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki olimpiady, ponieważ finaliści otrzymają nie tylko nagrody rzeczowe, ale także ofertę bezpłatnych studiów na WSL. Dodatkowo laureaci są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.