PROJEKTY EDUKACYJNE
Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach został zakwalifikowany do projektu w ramach programu Erasmus + Kształcenie i szkolenia zawodowe – akcja 1 „Mobilność”. 01.12.2017 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej z Centrum Wsparcia Rzemiosła , Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Nasza szkoła weźmie udział w Programie 4-tyg. praktyk dla uczniów w Irlandii.
– Uczniowie szkół zawodowych i technicznych mogą odbywać bezpłatnie praktyki w krajach UE.
– Dzięki grantom Erasmus + młodzież ucząca się zawodu może zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższyć swoje umiejętności językowe.
– Praktyki zawodowe w krajach UE ułatwiają młodzieży przejście z etapu nauk do zatrudnienia.
– Wszystkie koszty związane z udziałem młodzieży w odpowiednio dobranych stażach, koszty zakwaterowania, wyżywienia, podróży zagranicznej jak i dojazdu z lotniska, transportu miejskiego, specjalnego programu językowo-kulturowego mieszczą się w całości w grantach ERASMUS +.
– Przed wyjazdem uczniowie mają zapewnione w ramach programu ERASMUS + przygotowanie językowe, kulturowe i pedagogiczne.
– W trakcie pobytu zapewnione wsparcie dla uczniów i stały nadzór nad prawidłowym przebiegiem praktyk.
– W charakterze opiekunów grupy uczniów pojedzie 1 nauczyciel z naszej szkoły i 1 osoba z ramienia Koordynator/Konsorcjum, starającego się o grant dla szkoły, tj. Centrum Wsparcia Rzemiosła , Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
………………………………………………………………………………………………….
Pragniemy poinformować, iż w naszej szkole realizowany jest projekt pt.:
„Kształcenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach”
Wartość projektu: 712 406,25 PLN
Dofinansowanie ze środków UE: 641 165,62 PLN
Więcej informacji w załączniku Kształcenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach
………………………………………………………………………………………………….
PROJEKT – Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska
Więcej informacji o projekcie – Informacja o projekcie Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
„Noc z przyrodą” w Tarcach
W nocy z dnia 20 na 21 maja 2016 roku w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych odbyła się „Noc z przyrodą” w Tarcach.
Celem projektu było rozwijanie wśród gimnazjalistów zainteresowania naukami przyrodniczymi. W ramach imprezy uczniowie uczestniczyli w warsztatach anatomicznych, zoologicznych, botanicznych i fizyko-chemicznych prowadzonych przez Szymona Smułkę, Magdalenę Radowską, Joannę Grygiel, Andrzeja Abramczewskiego, Jakuba Bogatko, Izabelę Świerzowską-Seemann i Marię Begier. W trakcie zajęć mieli okazję testować i oszukiwać swoje narządy zmysłów, a także poznawać tajniki budowy zwierząt oraz roślin. Punktem kulminacyjnym było wystrzelenie rakiety przygotowanej podczas wcześniejszych warsztatów. Gimnazjaliści wykonali pod kierunkiem nauczyciela zapalnik do rakiety i po jego wypróbowaniu zamontowali do rakiety, który okazał się skuteczny i start przebiegł zgodnie z planem. W ramach korelacji międzydyscyplinarnych uczniowie mieli okazję powiązać wiedzę z dziedzin przyrodniczych z działaniami artystycznymi. Uczestniczyli w warsztatach rysunkowych i malarskich prowadzonych przez naszego absolwenta technikum architektury krajobrazu ? Arkadiusza Bilskiego, który oprócz zasad rysowania przedstawił zainteresowanym również tajniki projektowania szablonów graficznych kompozycji roślinnych wykorzystywanych do wykonywania tatuaży. Inna grupa uczniów technikum i gimnazjalistów uczestniczyła w warsztatach carvingowych, czyli wywodzącej się z dalekiego Wschodu sztuce rzeźbienia w owocach i warzywach.
Po zakończeniu części naukowej młodzież czterech zgłoszonych gimnazjów: z Woli Książęcej, Gimnazjum nr 5 w Jarocinie, Prus i Cielczy uczestniczyła w grach i zabawach integracyjnych, podczas których zdobyła nagrody książkowe i sprzęt elektroniczny. W konkursach indywidualnych najwięcej nagród otrzymali uczniowie gimnazjum w Woli Książęcej. Wieczór atrakcji przed głównym budynkiem szkoły zakończył pokaz żonglerki płonącymi pochodniami i chodzenia na szczudłach w wykonaniu Aleksa Szczepaniaka ? absolwenta technikum organizacji reklamy. Pod okiem ?mistrza? każdy uczestnik warsztatów mógł sam spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, co wszystkim przysporzyło wiele radości.
———————————————————————————————————————————————-
PROJEKT EDUKACYJNY – „Z głową w chmurach”
W listopadzie 2015 r. uczniowie technikum w Tarcach kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy: Alex Szczepaniak, Łukasz Krawczyk, Eryk Królak, Jan Marcinkowski, Dominik Marciniak, Krystian Paterczyk, Tomasz Kaźmierczak i Damian Andrzejczak wraz z opiekunem Jakubem Bogatko wysłali w przestrzeń stratosfery duży balon meteorologiczny z przyczepionymi kamerami do jego kapsuły.Wprawdzie po starcie, z powodu zbyt niskiej temperatury zamarzł nadajnik GPS, co utrudniło jego zlokalizowanie, jednak po prawie 4 miesiącach balon został odnaleziony w zakładanym rejonie Ślesin – Licheń – Inowrocław, a dokładniej w miejscowości Wróble pod Kruszwicą i zwrócony przez uczciwego znalazcę. Najważniejsze jest to, że kamery cały czas, mimo mrozów, funkcjonowały. Film zarejestrowany przez kamery można obejrzeć już teraz na YouTube pod tytułem „ZSP-B Tarce rekord wysokości” (https://www.youtube.com/watch?v=NNL-V9cPrR0&feature=youtu.be)
Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach już po raz kolejny postanowili podbić przestworza. Jakiś czas temu, na portalu Gazety Jarocińskiej, można było obejrzeć filmik z kamery podwieszonej pod balonami napełnionymi helem. Urządzenie wzbiło się ponad chmury ukazując nam piękną panoramę okolicy. Sukces ten podsunął uczniom pomysł aby kontynuować eksplorację przestworzy i nauczyć się wykorzystywać sprzęt fotograficzny i filmowy do wykonywania ujęć tego rodzaju. Z pomocą przyszedł projekt ReGrant Jarocin, w ramach którego udało się pozyskać dofinansowanie i zorganizować zajęcia fotograficzno-filmowe. Uczniowie pod opieką pięciu nauczycieli zdobyli potrzebne informacje, sprzęt i pozwolenia Polskiej Agencji Żeglugi powietrznej, potrzebne do wysłania bezzałogowego statku powietrznego na wysokość 30000 metrów. Grupa własnoręcznie zbudowała specjalną kapsułę, wyposażając ją w kamery, moduł zasilania, ogrzewacze chemiczne (temperatura na tej wysokości to -60 stopni) oraz urządzenia lokalizacyjne GPS. Na pokładzie znalazł się również telefon rejestrujący parametry lotu. Następnym etapem było przeprowadzenie testów spadochronu i przygotowanie wiązań oraz dyszy zakupionego balonu meteorologicznego. Niezbędna okazała się waga wędkarska, która umożliwiła pomiar siły ciągu balonu i tym samym obliczenie parametrów lotu.
W dzień startu (28.11.2015) pozostało tylko napełnić balon i potwierdzić start telefonem do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Po potwierdzeniu zezwolenia na start balon uniósł się w przestworza. Projekt został zrealizowany przez uczniów technikum organizacji reklamy pod kierunkiem nauczyciela p. Jakuba Bogatko. Beneficjentem projektu było Stowarzyszenie Edukacyjne Eureka działające przy ZSP-B w Tarcach a środki pochodziły z programu „ReGrant” realizowanego przez Fundacje 750-lecia Jarocina – w ramach promowania alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
——————————————————————————————————–
Wolontariat – akcja „Rogale dla Rafałka” grudzień 2016
„Akcja Rogal” rozpoczęła się już 5.11.2016 roku w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. Szkoła włączyła się w akcje Ogrodu Marzeń .Pod Hasłem „Rogale dla Rafałka” zbierane były pieniądze dla podopiecznego fundacji. Do akcji włączyła się również firma SŁAWPIEK z Jarocina. To w tej firmie pracownicy wraz z uczniami kształcącymi się w zawodzie technik technologii żywności pod opieką nauczycielki technikum technologii żywienia p.Mari Begier wypiekli rogale ze sprzedaży, których cały dochód przekazano dla małego chorego Rafała. Rogale rozchodziły się jak „świeże bułeczki” – stwierdziła nauczycielka słuchaczy w zawodzie opiekun medyczny – p.Justyna Mościpan i wolontariuszki z Gimnazjum w Woli Książęcej i Zespołu Szkół Przyrodniczo – Biznesowych w Tarcach zajmujące się rozprowadzaniem rogali. Dziękujemy słuchaczom, uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły oraz wolontariuszom z Gimnazjum z Woli Książęcej za wsparcie akcji. Dzięki wrażliwości waszej, właścicieli i pracowników piekarni SŁAWPIEK udało nam się zebrać pieniądze dla chorego dziecka – mówi dyrektor Sławomir Adamiak. Zebraliśmy 1 403,33 zł, które przekazaliśmy fundacji Ogród Marzeń dla ciebie Rafale – mówi dyrektor Sławomir Adamiak.
——————————————————————————————————–
WOLONTARIAT – Ciastka dla „Wesołych Ogrodników” grudzień 2015
Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo Biznesowych w Tarcach dołączyli do akcji charytatywnej Fundacji Ogród Marzeń. W szkolnej pracowni powstały ciasteczka, dzięki którym efektywniej zbierano pieniądze na pomoc dla potrzebujących dzieci. Smakołyki powstały w skutek pracy przyszłych techników technologii żywności.
——————————————————————————————————–
Projekt „Odkryj bohatera” – komiks pt. „Błysk” autorstwa uczniów ZSP-B w Tracach
Dziewięcioosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach uczących się w zawodach technik organizacji reklamy oraz technik architektury krajobrazu w składzie: Krzysztof Łączniak, Jakub Kusyk, Kamil Sygut, Tomasz Kaźmierczak, Martyna Koźlik, Patrycja Woźnica, Paulina Bilska, Edyta Majdecka, Katarzyna Poskrop wraz z opiekunami, wzięła udział w uroczystym rozwiązaniu projektu „Odkryj Bohatera”. Uczniowie mieli za zadanie w formie komiksu przedstawić losy żołnierza wyklętego z terenu powiatu jarocińskiego. Głównym organizatorem przedsięwzięcia byli Fundacja 750-lecia Jarocina, Muzeum Regionalne w Jarocinie. W trakcie realizacji projektu uczniowie odbyli spotkanie warsztatowe z historykiem p. Tomaszem Cieślakiem oraz wydawcą komiksów, właścicielem wydawnictwa Zin-Zin Press p. Witoldem Tkaczykiem, który omówił sposoby redagowania komiksów, przedstawił techniki rysunkowe i wybrane zagadnienia związane z technologią wydawniczą. Wszystkie te cenne uwagi przyczyniły się do zwiększenia efektywności pracy zespołu uczniów – autorów komiksu pt. „Błysk”. Tytuł wziął się od pseudonimu głównego bohatera Jana Kępińskiego – Błyska działającego w rejonie Powiatu Jarocińskiego w latach 1945-1946. Grupa uczniów wspierana była przez nauczycieli: p. S. Adamiaka, p. J. Bogatko, p. K. Wosik, p. P. Pinczewskiego i p. J. Zielińską. Do dnia oficjalnego zamknięcia projektu udało się zakończyć prace nad komiksem w formie elektronicznej – pliku pdf. 15 listopada 2016r. o godz. 12 w siedzibie muzeum wręczono nagrody laureatom. Naszym celem głównym było „odkrycie” lokalnego bohatera – żołnierza wyklętego ale też rozwinięcie uzdolnień uczniów. Wszyscy oni byli zaangażowani zarówno w redagowanie, rysowanie oraz w ciąg procesów wydawniczych. Przed nami ostatni etap mający na celu wydrukowanie komiksu w formie książki. Będzie to pierwsza książka będąca wytworem naszych uczniów. Prześledzenie całego procesu powstawania tego wydawnictwa jest szczególnie ważne dla uczniów technikum organizacji reklamy, gdyż jest rozwinięciem ich kształcenia zawodowego. Forma projektu edukacyjnego pozwoliła im na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, które z pewnością przydadzą się im w późniejszej pracy zawodowej.
ZOBACZ!!! – KOMIKS pt. „BŁYSK” w formacie PDF
——————————————————————————————————–
PROJEKT EDUKACYJNY – „DIMTI.TV – młodzieżowa telewizja internetowa”
Nasza szkoła bierze udział w projekcie DIMTI.TV – młodzieżowej telewizji internetowej
W ramach projektu zostanie przeszkolona młodzieżowa redakcja składająca się z ponad 40 uczniów, którzy wzięli udział w warsztatach reporterskich, operatorskich i z montażu, teatralnych, warsztatach reklamowych i internetowych. Były wyjazdy studyjne do telewizji i studia reklamy. Celem warsztatów było podniesienie kompetencji cyfrowych środowiska młodzieży z naszego terenu i zachęcenie do wzięcia czynnego udziału w tworzeniu telewizji. Dla naszych uczniów uczących się w zawodzie technik organizacji reklamy była to wyjątkowa okazja rozwijania sowich talentów i zainteresowań. Projekt dofinansowała firma Orange. Partnerzy: Zespół Szkół nr 5 w Jarocinie, Salezjańska Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Dom Wspomożycielki w Dobieszczyźnie, Gimnazjum im. Niepodległości Polski w Woli Książęcej,
Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, Południowa Oficyna Wydawnicza. Zobaczcie film promocyjny projektu:
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Międzynarodowy Dzień Muzyki”
Program Międzynarodowy Dzień Muzyki
Impreza integrująca powiatowe środowisko szkolne
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych a obecnie Zespole Szkół Przyrodniczo ? Biznesowych w Tarcach, regularnie każdego roku 1-go października obywają się koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Przed widownią złożoną z uczniów, kadry i zaproszonych gości występują muzycy z całego powiatu jarocińskiego: uczniowie i nauczyciele Społecznego Ogniska Muzycznego im. Alfonsa Kowalskiego w Jarocinie, Orkiestry Dętej z Żerkowa pod dyrekcją pana Jerzego Nowackiego, wokalistki doskonalące swoje umiejętności w Jarocińskim Ośrodku Kultury, młodzi muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Jarocinie, Zespół Akordeonowy „Kotlin” pod dyrekcją Janusza Barańskiego i wielu innych.
Organizatorem jest dyrektor ZSP-B w Tarcach p. Sławomir Adamiak. Od samego początku aktywnie pomagają w organizacji tej uroczystości: założyciel i pierwszy dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarocinie, Zbigniew Obara i Leszek Świderski, obecny dyrektor Ogniska Muzycznego. W organizacji wielu koncertów pomagała była dyrektor Szkoły Muzycznej w Jarocinie p. Izabela Skrzypek. Obecnie pomaga nam aktualna pani dyrektor p. Dorota Chłopocka.
Celem imprezy jest promowanie muzyki i szeroko pojętej kultury wśród uczniów, a także integracja środowiska muzycznego Ziemi Jarocińskiej. Impreza jest ona organizowana cyklicznie od 2000 roku.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
PROJEKT EDUKACYJNY – „Grafika i arkusz kalkulacyjny”
Szkolenia dla uczniów technikum – obróbka graficzna i obliczenia w arkuszu kalkulacyjnym
Dzięki współpracy Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach z firmą SYNTEA z Lublina w 2013 roku zostało zrealizowane szkolenie sfinansowane ze środków unijnych. Szkolenie obejmowało obsługę komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem do obróbki grafiki oraz programami ekonomicznymi ułatwiającymi działalność gospodarczą. uczestnikami szkolenia byli uczniowie technikum kształcący się w zawodach technik agrobiznesu i technik logistyk pochodzący z obszarów wiejskich. uczestnicy szkolenia otrzymali wsparcie w postaci bezpłatnych materiałów edukacyjnych oraz cateringu. Nowe umiejętności uczniów klas III i IV technikum uzyskane podczas kursu, w powiązaniu z wiedzą programową uzyskaną w szkole, zwiększyły możliwość pozyskiwania pracy przez absolwentów technikum.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „E-learning jako metoda wspierająca przygotowanie do matury słuchaczy szkół dla dorosłych”
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach wzięli udział w projekcie „E-learning jako metoda wspierająca przygotowanie do matury słuchaczy szkół dla dorosłych” realizowanego w ramach działania 9.3. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem realizowanego projektu była poprawa oferty edukacyjnej szkół dla dorosłych poprzez wdrożenie platformy e-learningowej. E-learning to doskonały sposób na rozwój placówki oraz szansa dla osób, które ze względu na sytuację zawodową, rodziną lub miejsce zamieszkania mają trudności z korzystaniem ze stacjonarnych form kształcenia. Zastosowanie tej formy nauki poszerzyło proces przygotowania do matury poprzez zdalne nauczanie, komunikację i śledzenie postępu uczniów. Projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego POKL.09.03.00-30-059/11
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Sport w naszej szkole”
Działalność sekcji sportowych w ZSP-B
W szkole działają następujące sekcje sportowe: – sekcja piłki nożnej, która w 2014 r. odniosła zwycięstwo w powiatowym turnieju Rejonowych Mistrzostw w Halowej Piłce Nożnej, sekcja siatkówki, tenisa stołowego, aerobiku, strzelecka i lekkiej atletyki oraz sekcja podnoszenia ciężarów. Od początku istnienia technikum w Tarcach sekcja podnoszenia ciężarów jest sekcją najbardziej aktywną. Jeszcze przed paru laty w większości trenowali te dyscyplinę chłopcy. Obecnie wiele dziewcząt z sukcesami uprawia podnoszenie ciężarów. Obok podnoszenia ciężarów z powodzeniem działa sekcja kulturystyczna – tutaj chłopcy poprawiają swoją sylwetkę. Dzięki stałej współpracy z klubem sportowym PROMIEŃ z Opalenicy nasi młodzi sportowcy wyjeżdżają na atrakcyjne obozy sportowe do ośrodków przygotowań olimpijskich.
Dziewczęta lubią ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce. Dla nich organizujemy zajęcia w sekcji aerobiku. Jesteśmy otwarci na Wasze propozycje i będziemy Was wspierać w aktywności ruchowej.
Adrian Pawlicki, absolwent naszej szkoły oraz Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zdobył w kat. 85 kg złoty medal akademickich mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów rozgrywanych w Chiang Mai w Tajlandii. Pawlicki, wicemistrz Polski, uzyskał w dwuboju 312 kg. W rwaniu zaliczył 141 kg, ale spalił ostatnie podejście do 146 kg. W podrzucie uzyskał 171 kg. Pod koniec października podczas mistrzostw Polski rozgrywanych w Łukowie Pawlicki był drugi z rezultatem 325 kg (145+180). Drugie miejsce wywalczył Koreańczyk z Południa Mingi Kang 311 kg (145+166), a trzecie Amerykanin Paul Frederick Woelmer 290 kg (130+160).
Zawody w podnoszeniu cieżarów z okazji 25 – lecia Gazety Jarocińskiej – Tarce 12 listopoada 2015 r.
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Masters ZSP-B Tarce 2016
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
INNOWACJA PEDAGOGICZNA – „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”
Wyższa Szkoła Logistyczna w Poznaniu – pierwsza uczelnia logistyczna w Polsce przyjęła rolę patrona edukacyjnego dla średnich szkół logistycznych w zakresie nowoczesnego kształcenia dostosowanego do potrzeb rynku. Uczelnia ta wraz z firmą L-Systems przygotowała projekt ogólnopolski „Wirtualne laboratoria – sukces innowacji”, w którym stworzyła innowacyjną metodę kształcenia z wykorzystaniem zaawansowanych technologii informacyjno – komunikacyjnych (TKI) w prowadzeniu laboratoriów zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych. Opracowała innowacyjne narzędzie kształcenia – Wirtualne Laboratorium Logistyczno – Spedycyjne i Magazynowe (LLSiM) dla kierunku kształcenia technik logistyk w ramach zajęć z zakresu laboratorium logistyczno – spedycyjnego oraz laboratorium magazynowego. Wytypowała 49 szkół testujących produkt w roku szkolnym 2010/2011, zabezpieczyła przeszkolenie nauczycieli i dyrektorów szkół w celu opracowania uniwersalnego, powszechnie dostępnego i innowacyjnego modelu budowy WIRTUALNYCH LABORATORIÓW dla kierunków zawodowych. Jedną z tych 49 szkół jest nasza szkoła, Zespół Szkół Przyrodniczo – Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach. Młodzież naszej szkoły ma okazję posługiwać się programami użytkowymi w zakresie gospodarki materiałowej. Prowadzenie kierunku technik logistyk wymaga nowoczesnych laboratoriów logistyczno – spedycyjnych i magazynowych. Dzięki projektowi uczniowie technikum w Tarcach będą mogli zdobywać specjalistyczne umiejętności zawodowe a szkoła będzie mogła podnosić jakość kształcenia. Wysoka jakość kształcenia wymaga wykonywania zajęć w laboratoriach zawodowych z nowoczesnymi technologiami wymaganymi na egzaminach zawodowych i w gospodarce. Absolwenci technikum kształcącego w zawodzie technik logistyk mogą organizować obrót towarowy: w szkołach, w wojsku, w przemyśle, w służbie zdrowia, w handlu. Daje to duże szanse logistykom na znalezienie pracy, co w sytuacji wysokiego wskaźnika bezrobocia w innych zawodach wpływa na zainteresowanie tą profesją.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKTY REALIZOWANE WSPÓLNIE Z NADLEŚNICTWEM W JAROCINIE
Dobrze układająca się współpraca ZSP-B w Tarcach z Nadleśnictwem w Jarocinie owocuje szeregiem pożytecznych działań na rzecz środowiska lokalnego. Uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu wykonali 30 budek lęgowych dla ptaków, corocznie biorą udział w akcji „Ratujmy kasztanowce”, odbywają praktyki zawodowe w Szkółce Leśnej w Jarocinie, sprzątają śmieci w okolicznych lasach, uczestniczą w różnorodnych konkursach np.”Szanuj Las”, „Bioróżnorodność”, „Śmieciom STOP” i inne.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Agrobiznes to przyszłościowy biznes” – elementy kształcenia dualnego
PROGRAM – AGROBIZNES TO PRZYSZŁOŚCIOWY BIZNES
Doradca żywieniowy z firmy „LIRA” szkoli uczniów Technikum agrobiznesu
Mgr inż. Łukasz Węclewski – doradca żywieniowy z firmy LIRA Sp. z o.o., 28 listopada 2014 r. prowadził szkolenie w ramach zajęć praktycznych. Tematem szkolenia w którym udział wzięli uczniowie klasy III technik agrobiznesu, było żywienie trzody chlewnej. Atrakcją było układanie dawek pokarmowych dla zwierząt z wykorzystaniem programu komputerowego WinPasze.
Uczniowie Technikum agrobiznesu w Tarcach kształcili się w NEOROLU
Uczniowie klasy III Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach kształcący się w zawodzie technik agrobiznesu dnia 14 listopada 2014 r. wraz z opiekunem p. Joanną Grygiel odbywali zajęcia praktyczne w firmie Neorol Sp. z o.o. z siedzibą w Chrzanie. W pierwszej części zajęć została przybliżona uczniom historia jak również działalność firmy. Po zapoznaniu się z zasadami bhp zwiedzali przedsiębiorstwo. Zapoznali się z zasadami przyjęcia surowca, produkcją pasz oraz zasadami magazynowania. Ostatnim krokiem zwiedzania firmy była wizyta
w laboratorium. W drugiej części zajęć uczniowie uczestniczyli w szkoleniu na temat żywienia bydła prowadzonego przez doradcę żywieniowego p. Pawła Walczaka. Na koniec szkolenia został przeprowadzony wśród uczniów konkurs na temat żywienia zwierząt. Zwycięzcy między innymi Karol Gościniak, Krystian Jezierski, Ilona Gluza i Marcin Szymański zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez firmę NEOROL.
Agro Show 2014
35 uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach uczestniczyła 19 września br. w XVI Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW 2014 w Bednarach k. Pobiedzisk. W czasie zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć nowości dotyczące branży rolniczej, min. najnowocześniejsze maszyny i urządzenia rolnicze oraz pokazy maszyn podczas pracy. Młodzież odwiedziła również stoisko Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie wzięła udział w krótkim wykładzie, oraz konkursie pt.: „Szanuj życie! Bezpieczna praca w rolnictwie”. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa przy eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych. Uczennica ZSP-B w Tarcach Ilona Gluza z klasy III technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu zajęła I miejsce w tym konkursie.
Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych ? Trzcianka 2014
W dniu 11 kwietnia 2014 r. czworo uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach uczestniczyło w eliminacjach okręgowych XXXVIII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Pod opieką nauczycieli przedmiotów zawodowych – p. Honoraty Pisarskiej udali się do Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance koło Opalenicy. Uczestnicy olimpiady mogli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z bloków tematycznych związanych z kierunkami kształcenia. Z dziedziny agrobiznesu technikum w Tarcach reprezentował – Mateusz Mikołajczak, przygotował się pod opieką p. H. Pisarskiej, z zakresu architektury krajobrazu – Ewa Dudkowiak, przygotowana przez p. Magdalenę Radowską, z zakresu produkcji zwierzęcej – Julia Stiller, przygotowana przez lekarza weterynarii Andrzeja Giertycha, a z zakresu produkcji roślinnej Jan Podlewski, który przygotował się pod opieką p. Joanny Grygiel. Wszyscy uczestnicy olimpiady wykazali się specjalistyczną wiedzą fachową z zakresu produkcji rolniczej konieczną do prowadzenia działalności gospodarczej na wymaganym obecnie poziomie. Na specjalne wyróżnienie zasłużył Mateusz Mikołajczak, który na eliminacjach w Trzciance zajął II miejsce i tym samym zakwalifikował się do etapu centralnego olimpiady OWiUR. Pozostali uczestnicy w rywalizacji uczniów szkół z całej Wielkopolski zajęli następujące miejsca:
V miejsce – Julia Stiller
IX miejsce – Ewa Dudkowiak
XIII miejsce – Jan Podlewski.
Szkolenie z zakresu nowoczesnych zintegrowanych metod ochrony roślin – styczeń 2014
We wtorek 14 stycznia 2014r przedstawiciel firmy Bayer Pan Jan Jajor przeprowadził szkolenie z zakresu nowoczesnych zintegrowanych metod ochrony roślin dla 22 uczniów klasy II kształcących się w zawodzie technik agrobiznesu. Podczas szkolenia młodzież zapoznała się także z przepisami BHP jakie należy zachować podczas stosowania środków ochrony roślin, jak również z awangardowymi metodami i środkami do zwalczania chwastów, chorób i szkodników w uprawach polowych.
W podsumowaniu Pan Jan Jajor stwierdził, że zintegrowana, kompleksowa ochrona roślin pozwala na mniejsze zużywanie środków chemicznych, a zatem jest bardzo korzystna dla środowiska naturalnego.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Cykliczne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ubezpieczeń społecznych”
Program cykliczne szkolenia w zakresie bhp oraz ubezpieczeń społecznych
…………………………..
Dwa razy w roku prowadzone są szkolenia dla uczniów technikum w Tarcach oraz ich rodziców z zakresu bezpieczeństwa pracy zwłaszcza w sektorze produkcji rolniczej i logistyki. Szkolenia prowadzone są przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Szkolenia umożliwiają aktualizację wiedzy dotyczącej przepisów prawa oraz upowszechniają przykłady dobrych praktyk związanych z organizacją pracy w zakładach produkcyjnych i usługowych. Szkolenie nauczycieli i uczniów z zakresu BHP jest niezbędna ze względu na konieczność podniesienia bezpieczeństwa w pracy, a także uwzględnienia zasad BHP w czasie egzaminu zawodowego.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Bliżej kultury”
Program projektu edukacyjnego „Bliżej Kultury”
KULTURA – EDUKACJA – TURYSTYKA
Wycieczki do teatrów w Poznaniu i Wrocławiu i inne wycieczki edukacyjne
Regularnie, od kilku lat organizujemy wyjazdy do teatrów w Poznaniu i Wrocławiu. Wycieczki te łączone są często ze zwiedzaniem zabytków architektury, muzeów i galerii. Aby umożliwić wyjazdy jak największej ilości uczniów, dzięki porozumieniu dyrektora szkoły z Radą Rodziców, uczniowie pokrywają tyko część kosztów. Zamawiane przez organizatorów – dyrektora szkoły p. Sławomira Adamiaka i polonistki p. Klarę Wosik lub p. Halinę Pietlicką tańsze bilety zbiorowe opłacane są przez uczestników wycieczek. Koszty przejazdu autobusem opłacane są z funduszy Rady Rodziców. Wyjazdy do teatrów mają charakter cykliczny – każdego roku, przynajmniej raz jesienią i raz wiosną. Wrażenia ze spektakli omawiane są na lekcjach języka polskiego. Organizujemy również edukacyjne wycieczki tematyczne – np. dla logistyków, architektów krajobrazu, organizatorów cateringu i inne. Oto przykłady naszych wyjazdów do teatrów:
„Iwona, Księżniczka Burgunda”
Pierwsza wycieczka szkolna na spektakl teatralny w Teatrze Nowym w Poznaniu została zorganizowana w ramach programu: „Bliżej kultury” w 2002 r. na spektakl pt.: „Iwona, Księżniczka Burgunda”. W związku z bardzo dobrym odbiorem przez młodzież tego typu wyjazdów organizator p. Sławomir Adamiak podjął decyzje o cyklicznym organizowaniu wycieczek do teatrów.
„Kotka na rozpalonym blaszanym dachu”
W ramach programu edukacyjnego „Bliżej kultury”, którego założeniem jest propagowanie szeroko rozumianej kultury 20.06.2012 r. grupa młodzieży ZSP-B w Tarcach uczestniczyła w wyjeździe do Teatru Polskiego do Poznania. Uczniowie obejrzeli sztukę „Kotka na rozpalonym blaszanym dachu” Tenessee Williams. Przedstawienie w reżyserii Kuby Kowalskiego to świetnie namalowany portret zakłamanej rodziny.
„Mayday”
Tym razem w listopadzie 2012 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach wyjechała na spektakl „Mayday” do Teatru Muzycznego w Poznaniu. Pod opieką p.Klary Wosik, p.Justyny Dudy i dyrektora szkoły Sławomira Adamiaka w wycieczce wzięli udział uczniowie, którzy aktywnie pomagali w imprezach i akademiach organizowanych przez szkołę. „Mayday” jedna z najlepszych na świecie komedii. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw, wywołując lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją. Znakomity komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że Mayday rozśmiesza do łez publiczność.
„Frankenstein”
Czterdziestoosobowa grupa uczniów technikum wchodzącego w skład ZSP-B w Tarcach wyjechała 12 kwietnia 2013r. na wycieczkę do Wrocławia. Jak co roku wycieczki realizowane przez szkołę w ramach programu Bliżej Kultury są dofinansowane przez Radę Rodziców, aby umożliwić w nich udział jak największej liczbie uczniów do dużych ośrodków kultury. Odwiedzili m.in. Stary Rynek, Panoramę Racławicką i Muzeum Narodowe we Wrocławiu, wzięli udział w spektaklu teatralnym. „Frankenstein” – to tytuł sztuki na motywach powieści Mary Shelly. Musicalowa wersja historii dziwnego doktora Frankensteina. Niektórzy twierdzą, że autorka powieści wymyśliła ją pod wpływem bardzo zimnego i ponurego lata, które było w 1816 r. było takie z powodu wybuchu wulkanu w Indonezji i znacznego zapylenia atmosfery oraz mrocznych opowieści o grabarzu z miasta Frankenstein (dzisiejsza nazwa to Ząbkowice Śląskie). Książka Mary Shelly wciąż inspiruje pisarzy, poetów, filmowców i dramaturgów. Reżyser wrocławskiego teatru też uległ magii tej książki i przedstawił własną wizję „Frankensteina”.
„Wesele”
W roku szkolnym 2012/2013 skorzystaliśmy z zaproszenia Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia i 18 listopada 2013 roku liczna grupa trzecioklasistów uczestniczyła w spektaklu teatralnym „Wesele” w Jarocińskim Domu Kultury. Była to niezwykła lekcja polskiego, ponieważ dzięki scenografii, kostiumom i profesjonalnej grze aktorskiej można było poczuć atmosferę tego prawdziwego wesela, w którym uczestniczył sam Wyspiański. Jak sama nazwa wskazuje sztuka opowiada historię wiejskiego wesela. Ślub ten odbył się naprawdę, w listopadzie 1900 r. Pierwowzorem Pana Młodego był Lucjan Rydel, inteligent, natomiast Panna Młoda była literackim uosobieniem prostej chłopki, Jadwigi Mikołajczykówny. Wesele Rydla zrodziło dzieło sztuki.
„Szalone nożyczki”
Kilka dni później, 21 listopada 2013 r. grupa miłośników sztuki teatralnej (uczniowie klas I-III) uczestniczyła w wyjeździe do Teatru im. Wojciech Bogusławskiego w Kaliszu. Młodzież obejrzała przezabawną komedią kryminalną w reżyserii Marcina Sławińskiego. Akcja farsy dzieje się w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki”, którego właścicielem jest mistrz grzebienia i nożyczek Antonio Wzięty.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROJEKT EDUKACYJNY – „Akademia filmowa”
UCZESTNICTWO W SEANSACH ORGANIZOWANYCH W JAROCIŃSKIM KINIE ECHO
Utrzymujemy stały kontakt ze stowarzyszeniem Jarocin XXI. Dzięki temu uzyskujemy na bieżąco informacje o imprezach kulturalnych organizowanych w Jarocinie. Dotyczy to przede wszystkim seansów kina alternatywnego i spektakli teatralnych.
Zobacz propozycje Stowarzyszenia JarocinXXI
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PROGRAM ORGANIZOWANIA OLIMPIADY LOGISTYCZNEJ ETAP SZKOLNY
OLIMPIADA LOGISTYCZNA
Co roku uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo – Biznesowych w Tarcach biorą udział w olimpiadzie logistycznej. Jej pierwszy etap organizowany jest w szkole w ścisłej współpracy z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu. Najlepsi uczniowie startują w kolejnym etapie, już na uczelni. Na laureatów olimpiady czekają nie tylko wartościowe nagrody rzeczowe, ale także zwolnienie z pisemnej części egzaminu z przygotowania zawodowego w zawodach technik logistyk i technik spedytor oraz bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki. W konkursie wyróżniona zostanie również najlepsza szkoła. Organizatorem olimpiady jest Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu.
Patronat Honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Infrastruktury. Partnerami merytorycznymi olimpiady są: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne. Sponsorem Strategicznym została firma CHEP. Przedsięwzięcie wspierają również firmy: Agrobex, DPD, Panopa, Dachser, VW Poznań, Omega-Pilzno (sponsoring złoty) oraz Still, TSLogistic, Epicor, Kuehne+Nagel, Raben, L-Systems, DHL Express, Kontenerowy.pl. Patronat medialny: Czasopismo „Logistyka”, dziennik „Polska Głos Wielkopolski”, „EuroLogistics”, „TSL Biznes”, „TopLogistyk”, „Logistyka a Jakość”, „Nowoczesny Magazyn”, „Transport i Spedycja”, Radio Planeta.fm, Perspektywy.pl, Logistyka.net.pl, Spedycje.pl, dlaStudenta.pl, Studentnews.pl, Forumtransportu.pl.
Więcej na temat olimpiady logistycznej
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
PROJEKT EDUKACYJNY – „Promocja zdrowia”
Projekty organizowane przez pielęgniarkę szkolną przy współpracy z SANEPID-em.
W szkole zrealizowanych zostało wiele projektów służących promocji zdrowia, zdrowego stylu życia, profilaktyki antynikotynowej, antyalkoholowej. Propagowane są także zasady niesienia pierwszej pomocy, honorowego krwiodawstwa oraz zasady profilaktyki HIV i AIDS.
Najważniejszymi akcjami są:
„Bezpieczne walentynki”
Co roku w lutym w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach odbywa się spotkanie informacyjno-edukacyjne w ramach akcji „Bezpieczne Walentynki”, którego celem jest przekazanie aktualnej wiedzy na temat HIV/AIDS, zapoznanie młodzieży z sytuacjami, w których może dojść do zakażenia oraz kształtowanie umiejętności określania ryzyka zakażenia. Spotkanie prowadzi p. Magdalena Mróz – Radoms starszy asystent do spraw oświaty zdrowotnej i promocji zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jarocinie przy współpracy pielęgniarki szkolnej Pani Aleksandry Pery.
„Nieśmy pomoc – sport, profilaktyka, zdrowie”
Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach, co roku, organizuje powiatowy konkurs dla młodzieży gimnazjalnej „Nieśmy pomoc – sport, profilaktyka, zdrowie” obejmujący pierwszą pomoc przedlekarską oraz test o AIDS i ogólną wiedzę o PCK. Celem imprezy jest: promowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu, promowanie bezpieczeństwa w trakcie aktywności fizycznej, zdobycie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy i zastosowanie jej w praktyce przez uczniów, podniesienie poziomu świadomości i aktywności w zakresie ratowania życia ludzkiego, nabycie umiejętności wzywania fachowej pomocy medycznej i organizacja pomocy w miejscu wypadku do chwili przyjazdu ratowników, promowanie idei PCK, promowanie zdrowia ludzkiego jako wartości ogólnoludzkiej, podniesienie poziomu wiedzy z zakresu HIV/ AIDS, integracja środowiska młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i szkół gimnazjalnych.
—————————————————————————————————————————————————
„Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…” – promocja czytelnictwa
W 2015 r. wzięliśmy udział w projekcie pt. „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki, bo…” umożliwiającym pozyskanie środków finansowych na zakup książek do szkolnej biblioteki nie będących lekturami szkolnymi. Elementem udziału w projekcie było nakręcenie krótkiego filmu. Wykonali go uczniowie naszego technikum uczący się na kierunku technik organizacji reklamy.
„Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – Kontra HIV”
W dniu 20 lutego 2014 roku 21 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach uczestniczyła w projekcie edukacyjnym „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia- kontra HIV”, który realizowany jest przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Jarocinie w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Młodzież wzięła udział w szkoleniu, którego głównym celem było przekazanie aktualnej wiedzy na temat HIV/AIDS. W części teoretycznej szkolenia młodzież zapoznała się ze znaczeniem terminów HIV/AIDS, poznała podstawową budowę i działanie wirusa HIV, drogi zakażenia, przebieg zakażenia, zachowania ryzykowne oraz sytuację epidemiologiczną w Polsce i w powiecie jarocińskim. Natomiast część warsztatowa szkolenia poświęcona była kształtowaniu umiejętności określania ryzyka zakażenia wirusem HIV, asertywnego zachowania, wykorzystywania zdobytej wiedzy do podejmowania racjonalnych decyzji oraz promowania postaw: szacunku wobec siebie i innych, odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich, akceptacji wobec zakażonych i chorych na AIDS.
„Akcja krwiodawstwa” – co roku w pierwszy dzień wiosny
W marcu w Zespole Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach odbywa się co roku Akcja Krwiodawstwa pod hasłem „Twoja krew – moje życie”. Jest to już kilkuletnia tradycja związana z obchodami pierwszego dnia wiosny w naszej szkole. W akcji tej młodzież może oddać również dodatkową próbkę krwi na potencjalnego dawcę szpiku kostnego. Oprócz uczniów i nauczycieli naszej szkoły w akcji biorą udział absolwenci szkoły oraz lokalni mieszkańcy. Z roku na rok akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Młodzież naszej szkoły chętnie chce nieść pomoc najbardziej potrzebującym, nie jest obojętna na los drugiego człowieka.
„Kampania antynikotynowa w ZSP-B w Tarcach”
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie wspólnie ze szkolną służbą zdrowia ZSP-B w Tarcach w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia oraz w ramach realizacji Projektu -Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych – zorganizowała punkt informacyjno-edukacyjny dla uczniów palących tytoń, w którym zainteresowani uczniowie mogli za pomocą smokerlyzera zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz sprawdzić procent karboksyhemoglobiny we krwi.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
PROJEKT EDUKACYJNY – „Język ICT – wspólny język”
Szkolenia nauczycieli – Nauczyciel na miarę Europy
„Język ICT – wspólny język” nr POKL.09.04.00-30-105/12 projekt realizowany przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Poznaniu w ramach priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.4. Wysoko kwalifikowane kadry systemu oświaty, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projektodawca – Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego ul. Wierzbięcice 16/1, 61-568 Poznań; projekt zrealizowany w dniach od 01 marca 2013 do 31 grudnia 2013 . Celem projektu było wzmocnienie potencjału nauczycieli kształcenia zawodowego zatrudnionych na terenach wiejskich województwa wielkopolskiego w zakresie wykorzystania metod ICT w celu osiągnięcia lepszych efektów dydaktycznych poprzez umożliwienie im udziału w kursach dotyczących wykorzystania nowoczesnych, elektronicznych środków dydaktycznych (platformy edukacyjne, tablice interaktywne, komputery z oprogramowaniem specjalistycznym). W ZSP-B w Tarcach przeszkolono 15 nauczycieli a szkoła pozyskała 2 tablice interaktywne z rzutnikami multimedialnymi.
Projekt obejmował następujące formy wsparcia:
– wykorzystanie technik i narzędzi ICT w nauczaniu uczniów wykazujących trudności w uczeniu się ,
– wykorzystanie technik i narzędzi ICT w kształceniu zawodowym uczniów zdolnych (indywidualizacja potrzeb i zaspokajanie potrzeb rozwojowych uczniów zdolnych),
– nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiające uczniom niepełnosprawnym wykorzystanie narzędzi informatycznych i telekomunikacyjnych,
– wykorzystanie komunikatorów w działaniach wychowawczych i profilaktycznych szkoły.
Spotkanie ze studentami zagranicznymi w ramach projektu „MAKE STEP”
Dzięki współpracy z Gimnazjum w Cielczy 12 czerwca 2013r. w ZSP-B w Tarcach odbyło się spotkanie ze studentami zagranicznymi w ramach projektu MAKE STEP, na które przybyło trzech studentów: Julia Pierre z Kanady, Eleana Tan z Singapuru oraz Thales Delaia z Brazylii. Cała trójka poznała się w Polsce, gdzie rozpoczęła się ich przyjaźń. Celem spotkania było budowanie wrażliwości kulturowej oraz propagowanie tolerancji dla innych narodowości, nauka języków obcych oraz poznanie osób z całego świata poprzez wspólną zabawę oraz naukę. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji krajów ojczystych studentów i było prowadzone w języku angielskim. Wybrani uczniowie z każdej klasy opowiedzieli krótko o sobie, swoich zainteresowaniach oraz zadawali wiele pytań, wykazując chęć poznania zagranicznych gości. Najważniejszą a zarazem najbardziej wyczekiwaną częścią programu było wspólne przyrządzanie deserów w szkolnej pracowni technologii żywności. Każdy ze studentów przy pomocy uczniów Technikum w Tarcach przygotował własny tradycyjny przysmak.
Studenci byli bardzo zadowoleni ze spotkania z młodzieżą. Nawiązali dobry kontakt oraz zadeklarowali, że z przyjemnością odwiedzą naszą szkolę jeszcze raz.
Akcja charytatywna – koncert „DLA JULKI”
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Przyrodniczo – Biznesowych w Tarcach we współpracy JOK zorganizowali w dniu 5 lutego 2010 r. koncert charytatywny, którego celem była zbiórka pieniędzy dla chorej na białaczkę limfoblastyczną 7-letniej Julii Bródki ze Sławoszewa. Głównym organizatorem była klasa I Technikum Logistyki (2010) w Tarcach pod nadzorem wychowawczyni Anny Adamskiej. W czasie koncertu zebrano 1170 zł, które zostały przekazane na specjalne konto pomocowe: BS Kotlin 33842700090210828720000001. Wszyscy, którzy chcą włączyć się do akcji pomocy mogą wpłacać pieniądze na podane konto. Zorganizowanie koncertu nie byłoby możliwe bez pomocy sponsorów: ZSP – B, JAPOSO, BRYLL-BUD, TIGER i HERBA TELECOM.
Akcja charytatywna – koncert „Dla Małgorzaty”
Koncert charytatywny dla pani Małgorzaty – nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Jarocinie, która zachorowała na stwardnienie rozsiane. Koncert miał zgromadzić środki finansowe na zabiegi rehabilitacyjne dla pani Małgosi a także przypomnieć jej postać w środowisku Jarocińskim. Na scenie wystąpili Angelika Wojciechowska – uczennica technikum technologii żywności w Zespole Szkół Przyrodniczo – Biznesowych w Tarcach, Filip Metler – absolwent szkoły muzycznej w Jarocinie – śpiewał, choć uczęszczając do szkoły grał na skrzypcach, Kornelia Wojciechowska – absolwentka szkoły muzycznej w Jarocinie, zespół ZA, ZU, ZI – pod wodza Tomasza Jankowskiego – nauczyciela gimnazjum w Golinie i animatora kultury.
1. „Almost lover” – Angelika Wojciechowska – wokal, Krystian Wawrocki – piano.
2. „Letter” – Angelika Wojciechowska – wokal, Krystian Wawrocki – piano.
Zobacz FILM z koncertu w kinie ” Echo” – Angelika, Filip i Za-Zu-Zi (link)
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Uczniowie ZSP-B w Tarcach na festiwalu „Śpiewaj i walcz 2016”
W dniu 11 marca 2016r. nasi uzdolnieni muzycznie uczniowie rywalizowali w przesłuchaniach konkursowych w Jarocińskim Ośrodku Kultury w ramach Festiwalu Piosenki Młodzieżowej „Śpiewaj i walcz”, który corocznie organizowany jest przez pana Tomasza Jankowskiego, nauczyciela Gimnazjum w Golinie i lidera zespołu Za-Zu-Zi. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przeważały występy przy akompaniamencie podkładów muzycznych. Nasi wykonawcy podnieśli sobie poprzeczkę – grali i śpiewali „na żywo”. Przesłuchania rozpoczęła najmłodsza wokalistka, uczennica pierwszej klasy technikum logistyki – Monika Rutka z zespołem w składzie: Eliza Mróz – gitara elektryczna, Kacper Mróz – gitara basowa i Kamil Styszyński – perkusja. Jako druga, z tym samym zespołem, wystąpiła Anita Rutka – uczennica trzeciej klasy technikum organizacji reklamy. Jako trzynasta z kolei wystąpiła Angelika Wojciechowska – uczennica czwartej klasy technikum architektury krajobrazu, która zaśpiewała przy akompaniamencie pani Olgi Filipiak – nauczycielki ZSP-B w Tarcach. Jury konkursu w składzie: Dominik Bukowski (przewodniczący), Beata Godniak i Norbert Radomsk postanowiło nagrodzić i wyróżnić aż 15 osób. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce wywalczyła Anita Rutka.
ZOBACZ NA YOU TUBE – https://youtu.be/LLSz8LLz9dE
Posłuchaj nagrań:
1.„Melodia ulotna” – Monika Rutka – wokal, Eliza Mróz – git., Kacper Mróz-bas, Kamil Styszyński – perk.
2. „Granda” – Anita Rutka – wokal, Eliza Mróz – git., Kacper Mróz-bas, Kamil Styszyński – perk.
3. „Puste słowa” – Anita Rutka – wokal, podkład muzyczny (no name) Wrzuta MPEG
The Talent Show – popularyzacja języka angielskiego poprzez wykonywanie piosenek pop i rock
Rok 2016 – utwory z lat 80-tych i 90-tych
Anita Rutka – uczennica technikum organizacji reklamy – II miejsce w kategorii wokalistek i wokalistów Eurythmics – Sweet Dreams
Monika Rutka – udany udział w konkursie – Bon Jovi – I’ts My Live
Harlem Schake – ZSP-B technikum organizacji reklamy
PROJEKT ?BLIŻEJ KULTURY?
Święto muzyki w Tarcach
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych a obecnie Zespole Szkół Przyrodniczo ? Biznesowych w Tarcach, regularnie każdego roku 1-go października obywają się koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. Przed widownią złożoną z uczniów, kadry i zaproszonych gości występują muzycy z całego powiatu jarocińskiego: uczniowie i nauczyciele Ogniska Muzycznego w Jarocinie, Orkiestra Dęta z Żerkowa pod dyrekcją pana Jerzego Nowackiego, wokalistki doskonalące swoje umiejętności w Jarocińskim Ośrodku Kultury, muzycy ze Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Jarocinie, Zespół Akordeonowy Kotlin i wielu innych. Organizatorem jest dyrektor ZSP-B w Tarcach p. Sławomir Adamiak. Od samego początku aktywnie pomagają w organizacji tej uroczystości: założyciel i pierwszy dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarocinie, Zbigniew Obara i Lech Świderski, obecny dyrektor Ogniska Muzycznego oraz p. Izabela Skrzypek ? dyrektor szkoły muzycznej w Jarocinie.
Celem imprezy jest promowanie muzyki i szeroko pojętej kultury wśród uczniów, a także integracja środowiska muzycznego Ziemi Jarocińskiej. Impreza jest ona organizowana cyklicznie od 2000 roku.
Zobacz więcej …(link) tu zrobić link do:http://www.tarce.powiat-jarocinski.pl/dzienmuzyki.html