22 kwietnia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI
Z tej okazji zachęcamy do refleksji i podjęcia działań na rzecz naszej planety. Przedstawiamy Wam mini przewodnik po prostych krokach, które warto wprowadzić do codziennego życia. Może wydawać się, że jednostkowe zmiany mają małe znaczenie. Jednak skumulowane działania generują wielką moc. Jeśli chcemy zmian na świecie, to zacznijmy je od siebie. ZIEMIA JEST NASZYM DOMEM, DBAJMY O NIĄ!!!
- Oszczędzaj wodę. Pij wodę z kranu lub filtrowaną, zamiast kupować wodę butelkowaną. Większość wód sprzedawana jest w butelkach niepochodzących z recyclingu, a do wyprodukowania 1,5 l butelki PET z plastikowym korkiem potrzeba aż od 3 do 5 litrów wody. Czyż nie jest to ogromne marnotrawstwo? Aby zaoszczędzić jeszcze więcej: zakręcaj wodę gdy szczotkujesz zęby, jeśli kochasz kąpiele to raz na jakiś czas wybierz prysznic, a ogródek podlewaj deszczówką.
- Kiedy jest to możliwe zamiast samochodu wybierz rower. Rower to zdecydowanie zdrowsza i tańsza alternatywna dla samochodu, a przy okazji również przyjazna środowisku.
- Ogranicz plastik. Rocznie produkujemy ok 350 mln ton plastiku, który się nie rozkłada, a zalega na wysypiskach, zanieczyszcza oceny i zabija zwierzęta. Zrezygnuj z jednorazówek i używaj produktów wielokrotnego użytku takich jak np. metalowa lub bambusowa słomka, kubek do którego w kawiarni naleją kawę na wynos, a na zakupy zawsze zabieraj swoją eko torbę. Kupując jedzenie na mieście pytaj o rodzaj opakowania, a jeśli jest plastikowe zachęcaj sprzedawców do korzystania z opakowań biodegradowalnych.
- Pamiętaj o recyclingu. Selektywna zbiórka odpadów i recycling umożliwiają ponowne wykorzystanie materiału, co ogranicza zużycie surowców naturalnych i zmniejsza ilość odpadów. Przetworzeniu podlegają nie tylko, plastik, papier, szkło czy metal, ale także stare ubrania i elektrośmieci.
- Oszczędzaj prąd. Najlepsza z punktu widzenia ochrony środowiska jest energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. A jeśli nie mamy możliwości korzystania z niej jak prosto oszczędzać prąd? Używaj żarówek LED, wyłączaj komputer na noc, wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju, ustaw pralkę na pranie przy niższej temperaturze oraz wyciągnij nieużywaną wtyczkę z kontaktu.
- Bądź świadomym konsumentem. Nie kupuj towarów, które powstały w wyniku wyzysku ludzi i przy produkcji których nie zważano na ochronę środowiska. Na przykład zrezygnuj z oleju palmowego, którego produkcja powoduje masową wycinkę lub nawet wypalanie lasów deszczowych, zabija orangutany i inne zwierzęta. Mądrze wybieraj produkty i nie wspieraj swoimi zakupami firm, które działają bez poszanowania dla zasad zrównoważonej gospodarki i ochrony środowiska. Czytaj etykiety, szukaj certyfikatów o pochodzeniu składników z kontrolowanych upraw i zwracaj uwagę na znaki fairtrade.
- Wypróbuj minimalizm. Często kupujemy zupełnie niepotrzebne nam rzeczy, a do ich wytworzenia zużywa się przecież mocno już ograniczone surowce naturalne. Jeśli daleko Ci do minimalizmu, to zachowaj chociaż zakupowy umiar. Czy kolejny, nowy t-shirt musi uzupełnić naszą szafę? Podobnie jest z jedzeniem, którego na świecie marnuje się gigantyczne ilości. Rób przemyślane zakupy, nie kupuj w nadmiarze i nie wyrzucaj jedzenia. Żywność można mrozić, wekować i przetwarzać. Poszukaj przepisów kulinarnych w duchu zero waste.
- Zastanów się komu przekazujesz swój głos. W aspekcie dbania o planetę kluczowe są zmiany zachodzące na szczeblu krajowym i unijnym. Oddając swój głos podczas wyborów zwracaj uwagę na podejście polityków do sfery z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł energii, czy walki ze smogiem.
- Uświadamiaj innych. Pomóż innym ludziom wprowadzić zmiany sprzyjające planecie. Dziel się wiedzą na temat globalnych problemów Ziemi i ochrony środowiska. Bądź inspirującym przykładem!
- Ogranicz spożycie mięsa. Wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania nawet do 15 000 litrów wody, co oznacza, że rezygnując z jednego wołowego burgera oszczędzamy więcej wody niż gdybyśmy zrezygnowali z prysznica przez ok. 70 dni. Poza tym przemysłowy chów zwierząt odpowiada za największą emisję gazów cieplarnianych (większą niż transport), masową wycinkę lasów deszczowych (pod uprawy zbóż na paszę dla zwierząt hodowlanych) oraz zanieczyszczenie wód i gleb. Wybierając opcje roślinne realnie pomagasz planecie. Ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego ma dla Ziemi ogromne znaczenie!
Źródło:https://blog.viva.org.pl/2019/04/19/10-rzeczy-ktore-mozesz-zrobic-aby-pomoc-naszej-planecie/