NOWY ROK MOŻNA WITAĆ, NIE KRZYWDZĄC WARTO ODPOWIEDZIEĆ SOBIE NA PYTANIE, CZY CHWILA KOLOROWYCH ROZBŁYSKÓW NAPRAWDĘ WARTA JEST TEGO WSZYSTKIEGO??
Za kilka dni Sylwester i powitanie Nowego Roku. To wyjątkowa, jedyna taka noc w roku, którą wielu z nas pragnie uczcić odpalając fajerwerki. Pamiętajmy jednak, że każdego roku wystrzały petard zbierają śmiertelne żniwo. Ofiarą stresu padają zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Na dźwięk wybuchów zwierzęta odczuwają nie tylko niepokój i strach. Wiele gatunków ma bardziej czuły od ludzi słuch, więc huk towarzyszący fajerwerkom wywołuje u nich fizyczny ból. Szukają kryjówki, więc zachowują się nieracjonalnie: urywają się ze smyczy, uciekają z posesji. Na początku każdego roku do schronisk trafia mnóstwo takich zbłąkanych i przerażonych psów. Są przypadki zawałów i śmierci.
Pomyślmy też o zwierzętach dzikich zamieszkujących ekosystem miejski i odczuwających w Sylwestra olbrzymi stres. Na przykład, przerażone hukiem ptaki zrywają się w panice do lotu i giną, uderzając w drzewa lub budynki.
Odpalanie fajerwerków ma również zły skutek dla zdrowia i samopoczucia ludzi. Głośne wystrzały mogą skutkować zaburzeniami snu i prowadzić do stanów lękowych u małych dzieci. U osób starszych zaś wywoływać traumatyczne przeżycia z czasów wojny. Donośny huk towarzyszący fajerwerkom i mający przeciętnie moc 110 decybeli jest w stanie sprawić ból osobom w średnim wieku, dla których próg wynosi 90 decybeli.
Ale to nie wszystko. Podczas wybuchu fajerwerki uwalniają wiele toksycznych substancji, które jeszcze długą „wiszą” nad miastem, zagrażając choćby osobom cierpiącym na astmę. Nadmierne wdychanie oparów szkodzi też osobom zdrowym – może skutkować podrażnieniem nerwu węchowego.
I to nie licząc urwanych palców, poszarpanych kończyn, obrażeń oczu i utraty słuchu – obrażeń, z którymi w sylwestrową noc zwracają się do szpitala osoby nieostrożnie obchodzące się z petardami i fajerwerkami.
Warto też wspomnieć, że sylwestrowe strzelanie generuje także mnóstwo śmieci, dokłada się do niszczenia planety, stanowi zagrożenie dla małych dzieci, zaśmieca miasta i gminy.
Źródło: https://www.nanowosmieci.pl/nie-strzelam-sylwestra/